Škola lásky v rodině
V pátek 17.srpna 2012 jsem měla to štěstí vidět a slyšet paní PhDr. Jiřinu Prekopovou na jejím semináři nazvaném ,,Aby láska v rodinách proudila“.
Tato třiaosmdesátiletá žena, už při příchodu do sálu, kdy se každé účastnici představila podáním ruky, pak úsměvem rozzářila celý sál a zářila celých osm hodin.
Seminář ,,Škola lásky v rodině“ je preventivní, výchovně-vzdělávací program založený na bezvýhradné lásce, která je nejpodstatnější usměrňovací silou v životním stylu rodiny.Má být prožívána jak mezi manželi, tak mezi rodiči a dětmi. Je nutné, aby se spolu upřímně a pravdivě konfrontovali- Netrvám na tom, abys se měnil. Mám tě ráda tak, jak jsi. I s tvými nedostatky. Ale chci, abys věděl, jak mi při tom je,“
„Krokodýlí“ reakce při konfliktu je boj nebo útěk. Jsme lidé - nejsme krokodýli!
Desatero obnovy lásky v rodině podle etiky PhDr. Jiřiny Prekopové
Motto:,, Je lepší zapálit svíčku nežli lamentovat nad tmou.“ (staré čínské přísloví)
1. Přijímej sám sebe takového jaký jsi a měj se rád, i když chybuješ.
2. Přijímej své vlastní rodiče takové, jací jsou, a přijímej je v úctě, i když chybují.
3. Přijímej partnera i s jeho rodinou takové, jací jsou, a přijímej je v úctě, i když chybují. Protože bez nich by nebyla ani tvá současná rodina.
4. Věz, že každý člověk v systému své rodiny má nezaměnitelné místo, kterého se mu dostává již jeho příchodem.
5. Věz, že početí dítěte je aktem přijetí a žití bezpodmínečné lásky k dítěti. Vnímej jedinečnost těhotenství každé ženy a dávej jí podporu na této nelehké cestě.
6. Jakožto děloha dává pevné hranice tvému dítěti, tak i ty mu dávej zažít tuto nepostradatelnou jistotu, bezpečí a důvěru ve tvém náručí. V pravý čas však dopřej dítěti svobodně se odloučit, dej mu možnost rozvinout se a podpoř ho v jeho zvědavosti, podnikavosti a tvořivosti.
7. Dbej na to, aby tvé vyjadřování bylo jednoznačné; tvé ano je ano a tvé ne je ne.
8. Uč se, že nejprve je důležité vnímat a vyjadřovat své vlastní pocity plynoucí ze vztahu, aniž bys toho druhého kritizoval, odsuzoval a ponižoval. Bez toho se nemůžeš emočně konfrontovat a vcítit do druhého. Dbej na to, abys proměnil hádku v usmíření dříve, než slunce zapadne.
9. Věz, že trestáš-li dítě bitím, posíláním pryč, mlčením, ignorací a zastrašováním, dítě se cítí opuštěné, nepřijaté a bez lásky. Vychovávej dítě ne ve strachu a pod tlakem, ale v atmosféře lásky a radosti.
10. Žij výše uvedené v jednotném spojení s tvojí rodinou a tím dávej svým dětem vzor. Takto my lidé pěstujeme a obnovujeme bezpodmínečnou lásku v rodině.
„Nejvyšší dar, který mohu někomu nebo světu dát, je láska. Láskou míním přijímání. Mnoho lidí má pocit, že nejsou přijímáni – natožpak milováni. Někdy si spíš připadají, že je všichni kritizují. Nemusíme lidi soudit. Jenom je musíme přijímat takové, jací jsou, kým jsou a co chtějí dělat. Jestliže tak budeme přistupovat ke každému, nebude už důvod k násilí, válkám ani konfliktům, protože všude nastane láska a mír a nás změní to, že nesoudíme.“ (Joe Vitale)
Text připravavila: Jana Juráčková